Dlaczego sketchnoting w szkole jest tak potrzebny? O samym sketchnotingu mówimy w społeczeństwie niewiele, a sporo osób w ogóle o nim nie słyszało. Tymczasem okazuje się, że jest to doskonała alternatywa do tworzenia notatek, a także różnego rodzaju zapisów z ważnych wydarzeń. Tej sztuki powinny nauczyć się nawet małe dzieci, doskonaląc wraz z upływem czasu swoje umiejętności. Dlaczego sketchnoting w szkole jest tak ważny? Jak go uczyć?
Jak robić dobre notatki?
W polskich szkoła uczniowie muszą sporządzać notatki z lekcji. Niektórzy nauczyciele dyktują je we własnym zakresie, jednak coraz częściej wymagają oni od uczniów samodzielnego tworzenia treści. Niestety, dzieciom nie mówi się, w jaki sposób sporządzać notatki. Powodem jest fakt, iż dotychczas nikt nie opracował skutecznego sposobu zapisu słownego przekazywanych treści. W efekcie pozostawione są one same sobie, korzystając z podręczników, a nie z tego, co mówi na lekcji nauczyciel. Tymczasem doskonałą alternatywą dla tradycyjnych notatek okazuje się sketchnoting. Jest to nic innego, jak sztuka zapisu poprzez szkic. Oczywiście, możemy posiłkować się również słowem pisanym, jednak w wielu przypadkach zastępujemy go stosunkowo prostymi grafikami. Sketchnoting zdobywa coraz większą popularność w środowisku korporacyjnym, jednak tej sztuki warto uczyć się już od najmłodszych lat.
Poznaj pomysły najlepszych:
Sketchnoting dla uczniów i nauczycieli
Powoli mijają już czasy, w których nauczyciele sprawdzali uczniom zeszyty, skupiając się na tworzonych przez nich notatkach. Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do treści, a nie do jakości. Są bowiem różne sposoby na to, aby nabyć wiedzę – niekoniecznie trzeba powtarzać sobie to, co zapisujemy podczas lekcji. Niemniej jednak sketchnoting jest nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli. Przede wszystkim muszą oni zrozumieć, że myślenie wizualne jest niezwykle pomocne w codziennej nauce. Dzięki niemu uczniowie nie skupiają się na tworzeniu notatek, a właśnie na zdobywaniu wiedzy i przekazach ze strony nauczyciela. Pedagodzy również posiłkować się obrazkami, prowadząc lekcję. Dobrym przykładem jest rysowanie na tablicy, zamiast zapisywania poszczególnych słów. Jest to najprostsza forma sketchnotingu, lecz jak się okazuje, dobrze trafia ona do uczniów. Co istotne, rysunki w przypadku sketchnotingu wcale nie muszą być estetyczne i odpowiednio wykończone. Wręcz przeciwnie – im więcej w nich prostoty, tym lepiej. Pamiętajmy, że sketchnoting w szkole będzie obecny bez względu na to, czy zaczniemy o nim głośno mówić, czy też nie. Wielu uczniów wykorzystuje tą technikę nieświadomie, lecz często postrzegani są oni jako leniwe osoby, którym nie chce się tworzyć pisemnych notatek. Tymczasem nie mamy do czynienia z lenistwem, a z przeciążeniem umysłu, który skupia się wyłącznie na słowie. Ważne więc, aby nie zakazywać uczniom tworzenia notatek w formie graficznej.
Jak uczyć sketchnotingu?
Czy sketchnotingu można się nauczyć w szkole? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Są bowiem osoby, które do tworzenia notatek w formie graficznej mają prawdziwy talent, są także uczniowie, którzy pomimo usilnych starań nie do końca potrafią się w tym odnaleźć. Niemniej jednak nauczyciele mogą próbować uczyć swoich uczniów techniki, jaką jest sketchnoting. Na początek jednak sami muszą nabyć podstawowe umiejętności, tak aby móc przekazać dzieciom wiedzę. Powinni oni próbować stworzyć gotowe notatki na bazie tego, co chcą przekazać uczniom w czasie lekcji. Jest to pierwszy krok do tego, aby nauczyć się sztuki sketchnotingu. Niektórzy są zdania, że takie działania nie mają większego sensu, gdyż nauczyciel już wie, co będzie mówił. Niemniej jednak na początek warto spróbować metody małych kroków, przechodząc do trudniejszych zadań. Gotowe notatki graficzne pokażą uczniom, w jaki sposób należy je sporządzać. Następnie nauczyciel może sporządzać notatkę graficzną na tablicy, w czasie prowadzenia lekcji. Nie chodzi jednak o to, aby miało to miejsce jednorazowo – praktykujmy to przez dłuższy czas, tak aby uczniowie mogli pojąć, o co tak naprawdę chodzi. W ostatniej fazie nauki możemy zaproponować uczniom karty pracy, na bazie których sami przygotują notatki. Nakierujmy ich, jak należy je sporządzać, dając proste, lecz treściwe wskazówki. Za jakiś czas sami nauczą się trudnej sztuki sketchnoting, polegającej nie tylko na rysowaniu, lecz przede wszystkim na wydobywaniu najważniejszego z przekazu.
Czy sketchnoting w szkole jest potrzebny?
Nie ulega wątpliwości, że sketchnoting w szkołach jest bardzo potrzebny. Pomaga w usystematyzowaniu przekazywanej wiedzy nauczycielom, natomiast uczniom pozwala skupić się na lekcji oraz najważniejszych kwestiach poruszanych w czasie jej trwania. Niektórzy są zdania, że sketchnoting to przyszłość polskich firm, w których informacje przekazywane są w sposób enigmatyczny, głównie dlatego, że nikt nie lubi czytać długich tekstów bądź zwyczajnie nie ma na to czasu. Dlatego też, ucząc się sztuki sketchnotingu, dzieci przygotowują się do wejścia w korporacyjny świat, który pozwoli im robić karierę i zarabiać na życie.