Rehabilitacja stawu kolanowego – kolano jest stawem zawiasowym, który łączy kość piszczelową i udową. Staw ten tworzy rzepka i dwie powierzchnie stawowe tkanki łącznej trzymane razem. Staw kolanowy jest wzmocniony więzadłami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Ból kolana to jedna z najczęstszych chorób ortopedycznych. Bóle te mogą mieć różne przyczyny, a w większości przypadków nieprzyjemne objawy można złagodzić dzięki odpowiednim ćwiczeniom wzmacniającym i rozciągającym.
Nawet jeśli wymagana jest operacja, ćwiczenia rehabilitacyjne są ważną częścią powrotu do zdrowia. Pacjenci z silną muskulaturą wokół stawu kolanowego, nawet przed zabiegiem, mogą szybciej wracać do zdrowia po zabiegu. Ból kolana może być spowodowany np. długotrwałym siedzeniem, otyłością, urazem mechanicznym czy zwyrodnieniem stawów. Inne przyczyny bólu w okolicy kolana mogą obejmować choroby, takie jak uszkodzenie łąkotki lub worka maziowego. Program rehabilitacji ortopedycznej należy zawsze dobierać na podstawie choroby podstawowej.
Rehabilitacja kolana
W przypadku poważnych problemów z kolanem może być wymagane specjalne leczenie ze strony fizjoterapeuty lub nawet interwencja chirurga. Urazy tego typu to oczywiście naderwanie łąkotki, które wiąże się z procesem stabilizacji stawu kolanowego. Objawem urazu jest ból po wewnętrznej stronie kolana podczas zginania lub kucania. Rzadkim objawem jest niemożność całkowitego wyprostowania kolana. Jest to jednak dość zaawansowany etap, kiedy musi to być oderwanie stawu, który uległ zwyrodnieniu i kości, która obecnie utrudnia ruch. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest operacja kolana, która nazywana jest rekonstrukcją. Następnie przeprowadzana jest rehabilitacja, której celem jest przynajmniej częściowe przywrócenie sprawności stawu kolanowego.
Terapia ruchowa
W schorzeniach kolan powszechnie stosowaną metodą rehabilitacji jest terapia ruchowa, czyli ćwiczenia o charakterze sportowym. Warunkiem powrotu do pełni zdrowia jest odpowiednia aktywność fizyczna osoby zdrowiejącej. Kinesiotaping stosuje się również w rehabilitacji stawu kolanowego, nawet ze specjalnym plastrem łagodzącym ból.
Fizjoterapia
Do tego typu zabiegów zaliczamy: elektroterapię, laseroterapię, hydroterapię, terapię zimnem, pola elektromagnetyczne, pola magnetyczne, ultradźwięki. Stanowią cenne uzupełnienie terapii manualnej i ćwiczeń, które fizjoterapeuci wykonują podczas rehabilitacji stawu kolanowego.
Artroskopia
W przypadkach, gdy uraz kolana nie jest bardzo poważny, najczęstszym zabiegiem jest artroskopia kolana, która nie jest inwazyjna, ale wymaga również rehabilitacji i rehabilitacji u dzieci. Cały proces odzyskiwania w tym przypadku trwa zwykle około 3 miesięcy. W ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu fizjoterapeuta jest przede wszystkim odpowiedzialny za maksymalizację odciążenia kolana, zapisanie prawidłowej pozycji, w której musisz trzymać nogę, i wykonywanie delikatnych ćwiczeń. Następnie wykonuje się kolejne ćwiczenia, aby przywrócić normalną masę mięśniową i zakres ruchu stawów. Kolejnym elementem rehabilitacji jest przywrócenie kończyny do pełnego zdrowia, co pozwoli ćwiczyć ruchy i czynności angażujące kolano. Czas powrotu pacjenta do zdrowia jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od konkretnej sytuacji, jednak możliwe jest wznowienie normalnych zajęć na samym początku rehabilitacji, o ile nie jest wymagane obciążenie kolana. W wielu przypadkach sama artroskopia jest wstępnym etapem procesu rehabilitacji chorego kolana, ponieważ eliminuje przyczynę problemu zdrowotnego.
Osteotomia
Osteotomię można wykonać również w przypadku kontuzji kolana. Wskazaniem do jego wykonania byłaby zwyrodnienie stawu, choć mógłby to być również tzw. szpotawość kolana. Osteotomia to alternatywne rozwiązanie dla endoprotez, często stosowane w przypadku zdeformowanego lub uszkodzonego stawu.
Oprócz wyżej wymienionych terapii w rehabilitacji stawu kolanowego stosuje się również masaż, drenaż limfatyczny, ruchomość rzepki czy rozluźnienie powięziowe. Przy odpowiednim leczeniu i rekonwalescencji po zabiegu można po pewnym czasie zauważyć zauważalne rezultaty. Następnie popraw zdrowie i komfort życia pacjenta. Należy jednak zawsze pamiętać, że kontuzje kolana mogą mieć inny przebieg. Dlatego nawet przy odpowiedniej rehabilitacji nie zawsze jest możliwe pełne wyzdrowienie.
Spondylus rehabilitacja Szczecin |
Aleja Papieża Jana Pawła II 36 |
70-453 Szczecin |
665035035 |
www.spondylus-rehabilitacja.pl |