Projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz to trudna sztuka, wymagająca dobrego gustu, poczucia proporcji, zorientowania w wyborze mebli i sprzętów dostępnych na rynku. Nie każdy potrafi nią władać, a sposobem na to jest wynajęcie osoby trudniącej się architekturą wnętrz. Jeśli już zdecydujemy się, aby pomocą służyła nam taka osoba, warto abyśmy mieli się na baczności podczas jej pracy, gdyż nie wszyscy specjaliści są profesjonalistami.

Człowiek z natury nie jest istotą dbającą o dobro innych ponad własne. Niektórzy wolą spowodować uszczerbek na usłudze wykonywanej dla kogoś tylko po to, aby poskąpić sobie nadmiaru pracy, a zarobek mieć taki, jak za pełnowartościowe zlecenie. Wśród designerów również znajdują się tacy nieuczciwi ludzie. Dobrze, jeśli osoba zlecająca komuś projektowanie wnętrz, doskonale znała jego zakres obowiązków, aby starannie rozliczać go z wykonania usługi, a także aby nie żałować decyzji o podjętej współpracy.

Projektowanie wnętrzWykonany przez biuro architekta wnętrz projekt, powinien być oparty na bogatym doświadczeniu i wywierających duże wrażenie umiejętnościach jego autora. Na wstępie każdej takiego typu współpracy powinniśmy w sposób precyzyjny zostać poinformowani o tym, co dokładnie zyskamy w ramach i dzięki projektowi.

Pomimo różnorodności metod wykonania koncepcji przez różnorakie biura, czy też osoby prywatne trudniące się dziedziną architektury, jaką jest projektowanie wnętrz, pewnych głównych etapów etapów pominąć one nie mogą. Jeśli zauważymy ich odpuszczenie czy zignorowanie, może to być dla nas jasny znak, że mamy do czynienia z partactwem.

Wspomniane stadia tworzenia projektu wnętrz zależne są od rodzaju projektowanego budynku – czy jest on już istniejący, czy dopiero ma on powstać. Jeśli projektowanie wnętrz ma obejmować pomieszczenia już występujące w rzeczywistości, to pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić profesjonalny designer, jest inwentaryzacja. A co to takiego? Jest to dokładne, nieomyłkowe zmierzenie każdego projektowanego pomieszczenia, co jest niepodważalnie obowiązkowe.

W przypadku, kiedy budowla jest dopiero w trakcie powstawania, trzeba przeprowadzić inwentaryzację dopiero wtedy, kiedy ona będzie możliwa (najlepiej w miarę możliwości jak najwcześniej), a następnie wprowadzić zmiany i poprawki do przygotowanego wcześniej projektu.

Następnym niezaprzeczalnym obowiązkiem osoby oferującej projektowanie wnętrz, jest opracowanie koncepcji wnętrza, czyli płaskiego rzutu pomieszczeń z uwzględnieniem na rysunku ścian działowych i kompleksowego wyposażenia: począwszy od płytek ściennych, paneli, przez meble, na sprzęcie AGD kończąc. Jeżeli mamy do czynienia z profesjonalistą, przygotuje on minimum dwie takie koncepcje, a wybraną przez nas ma obowiązek poprawiać i modyfikować aż do momentu osiągnięcia zadowalającej perspektywy naszego wnętrza.

Nie kontynuujmy współpracy, gdy zatrudniona przez nas osoba obiecująca projektowanie wnętrz, prezentuje nam tylko jeden projekt i nie zgadza się na jego reorganizację i poprawki. Taka postawa jest wbrew jego etyce zawodowej, co poskutkuje naszym niezadowoleniem z efektów projektu.

Następnym zobowiązaniem projektanta wobec klienta jest nie tylko zaproponowanie różnych typów mebli pokazanych w katalogach, ale też dostosowanie się do podyktowanego przez nas pułapu cenowego. Powinien on także być w posiadaniu próbek proponowanych materiałów (paneli, płytek, obicia sofy). Winien jest również (za dodatkową opłatą) udać się z klientem na oglądanie każdego wybranego elementu wnętrza w sklepie lub salonie meblowym.

Kiedy wszystko do tej pory poszło zgodnie z planem i została nam dodatkowo przedstawiona wizualizacja naszego skomponowanego wnętrza, następnym krokiem jest stworzenie projektu technicznego. Ma on zawierać dokładne rysunki ukazujące rozmieszczenie i zwymiarowanie ścian, przyłączeń wodno-kanalizacyjnych i reszty koniecznych  do wykonania projektu elementów. Przed podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić, czy określa ona właśnie rysunek techniczny, gdyż nie wszyscy architekci je wykonują, a są one niezbędne. Dlatego kolejną rzeczą, jaką należy dopilnować zaczynając współpracę aby dobrze wykonać projektowanie wnętrz, jest zażądanie od projektanta wzoru umowy jeszcze przed jej podpisaniem.

Każdy ceniony architekt powinien tudzież oferować klientowi dodatkowe usługi w ramach swojej pracy i ma prawo dopominać się za to dodatkowej opłaty. O jakich nadobowiązkowych usługach mowa? Mianowicie, chodzi tutaj o:
– zorganizowaniu specyfikacji dla konkretnego dostawcy,
– pilnowaniu dostaw,
– kopiowaniu oraz dostarczaniu rysunków,
– sprawdzaniu i akceptowaniu rozwiązań alternatywnych.

Dysponując tą wiedzą, mając możliwości do kontrolowania pracy projektanta warto taką osobę zatrudnić. Nasze nowe wnętrze nie będzie wtedy urządzone zbyt pochopnie, czy nieprzemyślanie. Osoba taka bierze pod uwagę przede wszystkim człowieka – jego upodobania, jego potrzeby. Mamy więc pewność, że nasze lokum będzie funkcjonalne i praktyczne oraz ładne, ale też będzie miało swoją aurę, swój klimat oraz charakter.