Kombajny rolnicze – jakie wybrać? Początek wakacji nie jest z reguły dobrym momentem na zakup używanego kombajnu rolniczego. Takich zakupów warto dokonywać przez lipcem – później ofert jest znacznie mniej, a spowodowany nagłą potrzebą zakupu pośpiech powoduje, iż można nabyć rozczarowujący produkt. Nie brakuje jednak tych rolników, którzy postanowili zostawić zakupy na ostatnią chwilę.
Kombajny rolnicze – dlaczego trzeba kupić wcześniej?
Zakup kombajnu rolniczego na kilka tygodni przez rozpoczęciem żniw jest bardzo ryzykownym posunięciem. To właśnie na przełomie maja i czerwca w sklepach pojawia się najwięcej rolników chcących zaopatrzyć się w używane maszyny. Dla handlarzy jest to bardzo dogodna sytuacja, ponieważ presja i stres rolników związane z koniecznością zakupu ,,nowego” kombajnu rolniczego powoduje, iż nie zwracają oni uwagi na ceny urządzeń.
W związku z tym rolnicy często kupują używane kombajny, których jakość i stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Można by jednak zyskać znacznie więcej, gdyby zakupu dokonywało się o kilka miesięcy wcześniej. Zdarza się, iż za decyzją o zakupie nowego kombajnu stoi chęć uniezależnienia się od dotychczasowego usługodawcy bądź wymiany urządzenia na bardziej wydajne i bezawaryjne. Własny kombajn rolniczy stanowi dla wielu rolników możliwość sprawnego przeprowadzenia żniw. Czy dzieje się tak w każdym przypadku?
Nie warto się śpieszyć
Bardzo często kupowanie używanego kombajnu na chwilę przed rozpoczęciem żniw powoduje ich rozciągnięcie w czasie. Dzieje się tak przez to, iż z reguły używane urządzenia cechują się znacznie większą awaryjnością. Warto mieć na względzie, iż urządzenia, które trafiają do sprzedaży w bardzo korzystnych cenach są z reguły wyeksploatowane a ich stan techniczny nie jest idealny. Chociaż w trakcie prezentacji mogą wydawać się sprawne, najczęściej są jedynie pobieżnie sprawdzane.
Sprzedawcom zależy bowiem na tym, aby urządzenie przeszło próbę rozruchową, zostało dokładnie oczyszczone i pomalowane w miejscach ubytków. W końcu obecność rdzy nie jest wyznacznikiem sprawności i niezawodności. Wielu klientów daje się jednak nabrać, a prawdziwe parametry zakupionego w promocyjnej cenie kombajnu poznaje dopiero podczas przeglądu technicznego. Ewentualnie w środku trwania sezonu, kiedy nagle przestaje pracować jak należy przez upał i maksymalne obciążenie. Usunięcie wielu pojedynczych usterek często jest dość kosztownym procesem, a przy okazji powoduje frustracje i generuje straty. Nie zależy na tym żadnemu rolnikowi, a już szczególnie w żniwa.
Kombajny rolnicze – jakie wybrać?
Jak uniknąć rozczarowania związanego z zakupem nieodpowiedniego kombajnu rolniczego? Jeśli zależy ci na zminimalizowaniu tego ryzyka powinieneś zdecydować się na zakup odpowiedniego egzemplarza. Warto w tym kontekście nie ulegać urokowi najnowszego modelu i nie ograniczać się jedynie to korzystnej ceny. Rynek sprzętu rolniczego jest nieco podobny do samochodowego. Szczególnie w kontekście tych używanych warto podczas zakupu nie kierować się poszukiwaniem okazji.
Przed dokonaniem decyzji należy zwrócić uwagę na cenę rynkową danej maszyny. Jeśli jest ona znacznie niższa niż w modelach o porównywalnych parametrach z tych samych lat produkcji, najprawdopodobniej zawiera ukrytą wadę lub kilka. Często jest to bardzo wysoki przebieg. Dość często jednak trudno oczekiwać, iż sprzedawca zaprezentuje nam rzeczywisty wykaz licznika motogodzin. Jest on bowiem bardzo często zmieniany, ze względu na prostotę wykonania tej operacji.
Polecamy zatem zwracać uwagę na modele nieco starsze, ale cechujące się podobnymi parametrami. Będzie to z reguły bezpieczniejsza inwestycja niż postawienie na młodszy, ale znacznie bardziej wyeksploatowaną maszynę.
Następnym aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu kombajnu rolniczego jest dostępność do pomocy. Mamy tu na myśli zarówno cenę poszczególnych części zamiennych jak i możliwość sprawnego skorzystania z pomocy serwisowej. Warto wiedzieć, iż im nowszy jest kombajn tym bardziej wzrasta ryzyko, iż ewentualnej usterki nie będzie można usunąć we własnym zakresie. Inaczej dzieje się w przypadku starszych modeli, które często mogą zostać naprawione przez doświadczonego i wprawionego rolnika.
Z drugiej strony najnowsze technologie stanowią istotne udogodnienie i zwiększają poziom komfortu pracy. Rzecz jasna, mają także określoną cenę. Wszechobecna elektronika obecna w nowoczesnych kombajnach ma jednak swoją ciemną stronę – uniemożliwia z reguły wykonania diagnostyki i naprawy bez specjalistycznego sprzętu np. komputera diagnostycznego.
Własny kombajn czy wynajem?
W przypadku znalezienia się w sytuacji bez wyjścia można również rozważyć możliwość wynajęcia kombajnu rolniczego. Ceny zazwyczaj są bardzo przystępne, a taka decyzja pozwoli na zaoszczędzenie znacznej części pieniędzy. Choć zakup własnego kombajnu rolniczego w atrakcyjnej cenie może wydawać się znacznie lepszym rozwiązaniem, warto mieć na względzie wcześniej wspomniane aspekty. Z tego tytułu zalecamy rozpoczęcie poszukiwania maszyn na minimum kilka miesięcy przed rozpoczęciem żniw. Dzięki temu rolnik może mieć pewność, iż jego zakup będzie przemyślany i możliwie jak najbardziej dostosowany do jego potrzeb.