Płytki ceramiczne: rodzaje i sposób obliczenia niezbędnej ilości

Płytki ceramiczne: rodzaje i sposób obliczenia niezbędnej ilości. Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu jest niewątpliwie łazienka, której urządzenie może niejednej osobie sprawić wiele trudności w szczególności wtedy, gdy nie ma ona zbyt dużych rozmiarów. Niezależnie jednak od tego, czy łazienka jest mała, czy też nieco większa należy ją w odpowiedni sposób zaaranżować, wybierając w pierwszej kolejności odpowiednie płytki ceramiczne, które przez wiele lat będą cieszyć nasze oko. Jakie jednak rodzaje płytek ceramicznych możemy znaleźć w sklepach i w jaki sposób obliczyć ich wymaganą w łazience ilość?

Płytki ceramiczne do łazienki

Płytki ceramiczne to obecnie podstawowy materiał stosowany nie tylko do urządzania łazienki, ale również innych pomieszczeń znajdujących się w mieszkaniu. Obecnie w sklepach budowlanych można znaleźć szeroki asortyment płytek ceramicznych, które różnią się między sobą nie tylko rozmiarem i kolorystyką, ale również rodzajem. Przed zakupami warto zatem nieco informacji na temat płytek ceramicznych przeczytać, skupiając się przede wszystkim na ich rodzaju, a także na obliczeniu ich odpowiedniej ilości.

Rodzaje płytek ceramicznych

Wybór płytek ceramicznych w sklepach jest obecnie tak duży, że większość osób decydując się na zakup tego produktu, nie ma zielonego pojęcia, na co się zdecydować. Jakie zatem rodzaje płytek ceramicznych można znaleźć w sklepach budowlanych? Wśród tych stosowanych najczęściej można wymienić przede wszystkim terakotę, gres, glazurę, klinkier oraz płytki rektyfikowane.

Czym jednak różnią się one między sobą? Terakota to kamionkowe szkliwione płytki, które mogą mieć gładką powierzchnię lub taką z fakturą. Materiał ten jest niezwykle mocny i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia a do tego wykazuje niską nasiąkliwość, dlatego też stanowi idealny materiał do zastosowania w łazience. Kolejnym materiałem na płytki ceramiczne jest gres stanowiący mieszankę zmielonego kwarcu, kaolinu i skaleni. Materiał ten jest niezwykle twardy i wytrzymały na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne działanie środków chemicznych, a także na ścieralność.

W sklepach można obecnie znaleźć dwa rodzaje gresu, a mianowicie gres szkliwiony i gres nieszkliwiony, który może zostać użyty nie tylko na podłogi, ale również na ściany. Jeśli chodzi o glazurę, to jest ona stosowana na ścianach, gdyż tutaj sprawdza się najlepiej. Decydując się jednak na jej zastosowanie, należy mieć świadomość tego, iż jest ona dosyć cienka i krucha w porównaniu do wymienionych powyżej rodzajów płytek ceramicznych.

Kolejnym wartym uwagi rodzajem płytek jest klinkier, który jest dosyć trwały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Klinkier może być stosowany zarówno na podłogę, jak i na ściany. Jeśli zależy nam z kolei minimalnej ilości fugi, to powinniśmy zdecydować się na tzw. płytki rektyfikowane, które mają regularne wymiary, a także ostre i proste krawędzie.

Efektem zastosowania takiego rozwiązania jest jednolita powierzchnia sprawdzająca się idealnie w łazienkach om nowoczesnej lub minimalistycznej stylistyce. Płytki rektyfikowane prezentują się niezwykle ładnie i stylowo, jednak są znacznie droższe od zwykłych płytek.

Jak obliczyć potrzebną ilość płytek?

Zagadnienie to spędza sen z powiek niejednej osobie, ponieważ obliczenie niezbędnej ilości płytek może sprawić wiele problemów (zwłaszcza jeśli matematyka nie była naszą ulubioną dziedziną nauki w szkole). Aby w prawidłowy sposób określić niezbędną ilość płytek do łazienki, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę takie parametry jak wielkość powierzchni, a także sposób układania płytek.

Jeśli chodzi o wielkość powierzchni to aby ją obliczyć, należy sprawdzić w pierwszej kolejności, jakie wymiary mają ściany oraz podłoga (należy zaopatrzyć się w długą miarkę). W przypadku ścian należy wymierzyć dokładnie szerokość każdej z nich, dodając je do siebie i mnożąc uzyskany wynik przez wysokość, do jakiej płytki miałyby sięgać. Pod żadnym pozorem nie należy odejmować wymiarów przewidzianych podczas remontu otworów, gdyż zapas przyda się na straty materiałowe.

Z kolei, jeśli chodzi o podłogę, to należy zmierzyć jej długość i szerokość, mnożąc następnie obie wartości przez siebie i gotowe. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest sposób układania płytek ceramicznych. Gdy kupujemy płytki ceramiczne, musimy zawsze zaopatrzyć się w ok. 10-15% więcej niż wynika to z powierzchni, jaka ma zostać nimi pokryta. Obecnie najczęściej płytki ceramiczne układa się prosto lub w tzw. wzór karo.

W przypadku układania płytek prosto należy pamiętać o tym, aby kupić 10% więcej przy powierzchni do 10 m², 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m² lub 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m². Z kolei przy wzorze karo zasada wygląda następująco: 20% więcej przy powierzchni do 10 m², 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m² lub 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m². Podczas docinania płytek może ponadto okazać się, że powstaną znaczne straty materiałowe, dlatego też biorąc ten fakt pod uwagę, warto zaopatrzyć się w nieco większą ilość płytek wynoszącą wspomniane powyżej 10-15%.