Metody leczenia depresji – depresja to groźna choroba, która dotyczy znacznej części społeczeństwa. Niestety, nie wszyscy chorzy poddają się leczeniu, dlatego choroba często kończy się tragicznie. Wiele osób cierpi latami, choroba ma często nawroty, pojawiają się epizody depresyjne o różnym nasileniu. Depresja ma wpływ na całe życie chorego, to choroba psychiczna, ale jej objawy dotyczą nie tylko psychiki, mają negatywny wpływ na wszystkie funkcje organizm. Depresja w dalszym ciągu pozostaje choroba wstydliwą, o której niechętnie się mówi. To duży błąd, bo tylko prawidłowe leczenie depresji gwarantuje szybki powrót do zdrowia.
Co to jest depresja?
Depresja to choroba, której głównym objawem jest obniżenie nastroju, które czasami osiąga poziom niepozwalający na normalne funkcjonowanie. Chorzy odczuwają stały smutek, drażliwość, tracą zdolność do odczuwania przyjemności. Nie są w stanie pracować, skupić się, przestają dbać o dotychczasowe hobby, tracą chęć na kontakty społeczne.
Depresja , w przeciwieństwie do stanu złego humoru czy smutku, trwa długo, objawy nasilają się. Chorobę można zdiagnozować, gdy pogorszenie nastroju trwa dłużej niż dwa tygodnie, zły nastrój towarzyszy choremu przez cały dzień. Osoba chora ma złe samopoczucie, jest zmęczona, nie może się skupić, cierpi na zaburzenia łaknienia, snu. Zdarza się bezsenność, lub przeciwnie, chorzy na depresję przesypiają większą część dnia. W skrajnych wypadkach pojawiają się myśli i czyny samobójcze.
Oprócz tego chorzy mają objawy fizyczne, dlatego depresję łatwo pomylić z inną chorobą. Mogą wystąpić duszności, bóle głowy, brzucha, kołatanie serca itp. Jeżeli choroba nie będzie leczona w początkowym stadium, może się pogorszyć, epizody depresyjne będą coraz częstsze, a choroba przyjmuje postać przewlekłą.
Przyczyny depresji
Depresja to choroba cywilizacyjna, jej przyczyny są bardzo rozległe, nie wszystkie zostały poznane. Uważa się, że depresja ma podłoże genetyczne, często przechodzi na kolejne pokolenia. Może być spowodowana zaburzeniami neuroprzekaźników, zaburzeniami hormonalnymi, stanami zapalnymi w organizmie. Wystąpienie depresji zależne jest od typu osobowości, na chorobę wpływ ma charakter, zdolność radzenia sobie ze stresem, przeżycia z dzieciństwa , a także brak wsparcia wśród najbliższych. Często pojawia się pod wpływem przykrego zdarzenia, np. śmierci dziecka, współmałżonka, utraty pracy.
Jak leczyć depresję?
Depresja zawsze wymaga konsultacji i leczenia. Trzeba pamiętać, że to poważna choroba i nie można jej bagatelizować. Wizyta u psychiatry powinna być traktowana jako coś zupełnie normalnego, nie powinna być powodem do wstydu. Aby rozpoznać depresję potrzebny jest dokładny wywiad, w czasie którego lekarz ustala przyczyny choroby, proponuje metody leczenia. Często pomocne są różnego rodzaju testy, które pomagają określić stopień zaawansowania choroby.
W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania laboratoryjne, które pomogą wykluczyć inne choroby. Leczenie depresji jest długotrwałe i złożone. W zależności od stopnia nasilenia leczenie odbywa się w domu, w przypadku ciężkim, w szpitalu lub na oddziale dziennym w ośrodku psychiatrycznym. Leczenie dzieli się na farmakologiczne i psychoterapię. Tylko dzięki połączeniu obu metod chory. może powróci do zdrowia.
- Psychoterapia w leczeniu depresji
Depresje diagnozuje psychiatra, ale bardzo ważny jest również psychoterapeuta, do którego chory jest kierowany. Psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/ może odbywać się w wielu nurtach, sesje mogą być grupowe lub indywidualne. Jeżeli choroba ma łagodny przebieg, czasami nie jest konieczne leczenie farmakologiczne, wystarczy sama, regularna terapia.
Terapia pozwala nauczyć się żyć z chorobą, uczy rozpoznawania jej symptomów, a także pokazie jak rozwiązywać problemy. Na spotkaniach z psychoterapeutą chory lepiej poznaje sam siebie, uczy się panować nad emocjami, szuka przyczyn choroby. W leczeniu depresji najbardziej pomocna jest terapia poznawczo-behawioralna oraz psychodynamiczna.
- Leczenie depresji farmakologiczne
Leczenie farmakologiczne jest często konieczne, pomaga uporać się z najcięższymi symptomami depresji. Chorzy mogą zacząć normalnie funkcjonować. Leki pozwalają unormować nastrój, dzięki nim można rozpocząć psychoterapię. Należy pamiętać, że leki antydepresyjne nie działają od razu. Aby zauważyć poprawę nastroje należy odczekać 3-6 tygodnie.
Leki powinny być dobrane indywidualnie, czasami zdarza się, że trzeba je kilkakrotnie zmieniać. Najczęściej psychiatrzy przypisuję środki wpływające na stężenie we krwi serotoniny i noradrenaliny oraz inhibitory wychwytu noradrenaliny serotoniny. Nowoczesny antydepresanty są bezpieczne, nie uzależniają, nie mają efektów ubocznych.
Leczenia depresji trwa długo, trzeba je kontynuować kilka miesięcy po ustąpieniu objawów. W przeciwnym wypadku epizody depresyjne zaczną powracać. W leczeniu depresji ważna jest systematyczność, w ciężkich przypadkach warto, aby ktoś z najbliższych przypominał o systematycznym przyjmowaniu leków.
Walka z depresją jest trudna, ale można ją wygrać. Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku i udanie się do specjalisty. W walce z choroba najlepiej połączyć dwie metody, farmakologię i psychoterapię, co pomoże zwalczyć objawy i nauczyć się z nimi walczyć.
Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota |
Hugo Kołłątaja 12B |
81-332 Gdynia |
+48 532 361 880 |
www.psychoterapeuta-gdynia.pl |