Mieszkanie nad morzem – inwestycja na lata? Mieszkania nad morzem cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Dotyczy to przede wszystkim szerokiego grona inwestorów, którzy lokują swój kapitał właśnie w nieruchomościach. Czy rzeczywiście nadmorskie mieszkanie może okazać się dobrą inwestycją na całe lata? Odpowiadamy.
Dlaczego nad morzem?
Zacznijmy od tego, że nie wszyscy rozumieją fenomen inwestowania w nieruchomości. Problem w tym, że inwestycje finansowe już dawno przestały się opłacać. Zakładanie lokaty przynosi zerowe zarobki, natomiast pozostałe produkty finansowe są obarczone o wiele większym ryzykiem. Tymczasem nieruchomości w dalszym ciągu wydają się być dobrym produktem inwestycyjnym. Po pierwsze, są one stosunkowo bezpieczne. Po drugie zaś, jest to inwestycja w miarę pewna. Jeszcze do niedawna inwestorzy chętnie kupowali mieszkania w większych miastach. Następnie wynajmowali je bądź odsprzedawali z zyskiem. Problem w tym, że kupujący nie są już zainteresowani mieszkaniami w bloku.
Obecnie coraz więcej osób wybiera dom zamiast tradycyjnego mieszkania. Inaczej jest jednak w miejscowościach nadmorskich. Tutaj mieszkania w bloku cieszą się nadal ogromną popularnością. Co więcej, nad morzem możemy wynajmować mieszkania również turystom, w ramach najmu krótkoterminowego. Jeśli zdecydujemy się na większe miasto, takie jak na przykład Gdańsk, to dodatkowo mamy możliwość wynajmowania mieszkań studentom. Oznacza to, że inwestycja może zwrócić się na wiele sposobów. Polskie morze, choć chłodne, od lat cieszy się ogromną popularnością. Co ciekawe, nie tylko wśród turystów. W nadmorskich miastach otwiera się wiele zakładów pracy, przez co chętnie napływa tam ludność z całej Polski, a także zza wschodniej granicy.
Kapitał na start
Ceny na rynku nieruchomości nie maleją już od jakiegoś czasu. W zeszłym roku mogliśmy obserwować lekkie spadki, jednak były one chwilowe i, niestety, niewielkie. Przez cały czas najdroższym miastem w Polsce, pod kątem zakupu nieruchomości, pozostaje Gdańsk. Niemniej jednak w innych, nadmorskich miastach jest niewiele lepiej. Na inwestorów czeka więc wiele nieruchomości, które można kupić i wynająć. Niestety, na początek potrzebny jest nam bardzo duży kapitał. Średnio za mieszkanie musimy zapłacić nawet i pół miliona. Cena wzrasta, gdy mówimy o lepszych lokalizacjach. Wyższe nakłady inwestycyjne oznaczają konieczność dłuższego oczekiwania na ich zwrot. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zdecydujemy się od razu sprzedać mieszkanie. Niemniej jednak wtedy nie możemy mówić o wieloletniej inwestycji, a krótkoterminowej lokacie kapitału.
Zarządzanie nieruchomością
Poza kwestiami finansowymi, bardzo ważne jest również zarządzanie posiadanym mieszkaniem nad morzem. Generalnie osoby, które zamieszkują nadmorskie okolice, nie mają z tym większego problemu. Mogą bowiem we własnym zakresie udać się do miasta, w którym posiadają nieruchomość. Mogą spotykać się z potencjalnymi najemcami, rozwiązywać spory. Niemniej jednak prawdziwy problem pojawia się, gdy na co dzień mieszkamy na drugim końcu Polski.
Zarządzanie mieszkaniem na odległość jest często wręcz niemożliwe. Owszem, nawet z Zakopanego dojedziemy nad morze w kilka godzin, ale często obowiązki zawodowe czy rodzinne zwyczajnie nam na to nie pozwalają. Oznacza to konieczność wynajęcia agencji nieruchomości, która będzie w naszym imieniu zarządzać mieszkaniem. Jej pomoc może okazać się nieoceniona, jednak z drugiej strony musimy za nią sporo zapłacić. To zaś wydłuża czas oczekiwania na zwrot inwestycji. Pamiętajmy, że zarządzanie nieruchomością to nie tylko bieżące regulowanie opłat. Musimy jeszcze przekazywać klucze nowym lokatorom, rozwiązywać spory oraz kontrolować mieszkanie, gdy stoi ono puste.
Zobacz również nieruchomości Sardynia sprzedaż
Zalety inwestycji w nadmorskie mieszkania
Wiemy już, z czym wiąże się zainwestowanie w mieszkanie nad morzem. Niemniej jednak inwestycja ta niesie za sobą także wiele zalet. Zacznijmy od tych finansowych. Jeśli nad morzem nieruchomości są tak drogie, to wysokie jest również odstępne za ich najem. Oznacza to, że możemy zaproponować wyższe ceny, niż w innych, większych miastach. Dotyczy to zarówno najmu długoterminowego, jak i krótkoterminowego. Co więcej, na mieszkania nad morzem odnotowujemy bardzo wysoki popyt. To zaś oznacza, że nie będziemy problemu ze znalezieniem potencjalnych wynajmujących. Eksperci nie przewidują, aby w kolejnych latach ceny nieruchomości poszły drastycznie w dół. Dotyczy to przede wszystkim dużych miast i właśnie ośrodków nadmorskich.
Powinniśmy pamiętać, że obecnie na rynku nie ma równie pewnego i dochodowego produktu inwestycyjnego, jak nieruchomości. Jeśli dodamy do tego fakt, iż popularność zagranicznych kurortów wśród Polaków spada, to możemy liczyć, że częściej będą oni przyjeżdżać nad polskie morze, a więc i szybciej zwróci nam się inwestycja. Weźmy pod uwagę, że w okolicach nadmorskich powstaje wiele zakładów pracy, a przecież przyjezdni muszą gdzieś mieszkać. Większość z nich nie kupuje, a właśnie wynajmuje mieszkania. Kupno nieruchomości z myślą o najmie może więc okazać się inwestycją wieloletnią.