Lombard jakie dokumenty – kluczowe informacje: ku zaskoczeniu wielu osób, instytucja lombardu była znana już w czasach średniowiecza. Lombard swoją nazwę zawdzięcza włoskim bankierom prowadzącym działalności biznesowe w zachodniej Europie. Jeżeli chodzi o Polskę to należy zaznaczyć przede wszystkim to, że lombardy są w naszym kraju o wiele bardziej popularne w stosunku do innych państw europejskich.
Nic więc dziwnego, że każdego roku powstaje w Polsce coraz więcej takich miejsc. Bowiem tam gdzie jest duży popyt, występuje również duża podaż. Polacy decydują się na skorzystanie z usług, które oferuje lombard z wielu przyczyn, ale w szczególności dlatego, ponieważ w lombardzie można pozyskać dodatkowy zastrzyk gotówki w krótkim czasie, a coraz częściej również bez potrzeby wychodzenia z domu.
Czym charakteryzuje się lombard?
Lombard charakteryzuje się przede wszystkim tym, że w miejscu takim każda osoba zainteresowana ma możliwość pozyskania dodatkowej gotówki w zamian za zastaw określonego przedmiotu. W lombardzie dokonuje się w szczególności: skupu złota, skupu telefonów, skupu laptopów, skupu rowerów, a nawet skupu mieszkań. Oczywiście, im lepszej jakości jest zastawiana ruchomość, tym więcej pieniędzy zostanie nam wypłaconych. W miejscach takich jak lombard, udziela się wyłącznie pożyczek krótkoterminowych, czyli takich, których zwrot powinien nastąpić nie później niż w ciągu trzydziestu dni, licząc od momentu podpisania umowy o pożyczkę lombardową. W sytuacji, gdy pożyczka wraz z określonym oprocentowaniem i innymi kosztami wynikającymi z umowy nie zostanie uiszczona, to lombard przejmuje wszelkie prawa odnoszące się do własności zastawionego przedmiotu. A skutkuje to tym, że ma on wtedy możliwość wystawienia na sprzedaż takiej rzeczy. Oczywiście może zdarzyć się również taka sytuacja, że osoba, która zastawiała daną rzecz w lombardzie w celu pożyczenia gotówki, nie będzie miała pieniędzy na terminową spłatę. W takim przypadku istnieje także możliwość przedłużenia terminu spłaty. Przy czym trzeba pamiętać, że takie przedłużenie nie jest bezpłatne, a jego wysokość wynosi zazwyczaj około dziesięciu procent pieniędzy, które zostały pożyczone. Lombard, jako instytucja pożyczkowa jest w pełni regulowana przez polskie prawo. W związku z tym, miejsca takie funkcjonują w Polsce na zasadach w pełni legalnych. Każda działanie zachodzące między klientem, a lombardem powinno być precyzyjnie uregulowane na piśmie. Oznacza to, że umowa o pożyczkę lombardową jest tylko wtedy ważna, gdy są zachowane jej względy formalne, do których należy zaliczyć przede wszystkim podpisy obu stron umowy.
Elementy umowy o pożyczkę lombardową
Jeżeli chodzi o elementy umowy o pożyczkę lombardową to należy do nich zaliczyć przede wszystkim takie aspekty jak: podpisy każdej ze stron umowy, dokładne oznaczenie stron umowy, rzetelne opisanie zastawianego przedmiotu, forma, wysokość oraz termin spłaty zobowiązania, jak również oprocentowanie oraz prowizja. W umowie o pożyczkę lombardową musi zostać także określona data oraz miejscowość, w której był zawierany taki dokument.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby móc zawrzeć umowę o pożyczkę lombardową?
Otóż, aby móc zawrzeć umowę o pożyczkę lombardową wystarczy wyłącznie spełnić minimum formalności. Minimum formalności oznacza nic innego jak to, że osoba zainteresowana wzięciem pożyczki pod zastaw musi dysponować ważnym dowodem tożsamości. Aczkolwiek, w sytuacji gdy nie dysponuje ważnym dowodem tożsamości to jest zobowiązana okazać innym ważny dokument ze zdjęciem. Do dokumentu takiego można zaliczyć przede wszystkim prawo jazdy, bądź paszport. Okazując jeden z powyżej wymienionych dokumentów możemy bez problemu dostać pożyczkę pod zastaw w lombardzie. Ważną informacją jest również to, że starając się o pożyczkę lombardową nie jesteśmy sprawdzani w jakichkolwiek bazach dłużników, ani nie jest sprawdzana nasza aktualna sytuacja odnosząca się do zdolności kredytowej. Jeżeli chodzi o kwestię pożyczek udzielanych przez lombardy to trzeba powiedzieć również to, że są one o wiele droższe, niż pożyczki udzielane przez instytucje bankowe. Wpływ na takiej zjawisko ma w szczególności to, że lombardy nie mają możliwości sprawdzenia zdolności kredytowej danego pożyczkobiorcy. W związku z tym muszą one się w ten sposób zabezpieczyć, że oprocentowanie oraz prowizja od udzielanej pożyczki będzie stosunkowo wyższa od pożyczek tradycyjnych, które oferują banki.
Pożyczka lombardowa bez wychodzenia z domu
W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się pożyczki lombardowe bez potrzeby wychodzenia z domu. Aby uzyskać taką pożyczkę wystarczy wyłącznie dostęp do internetu, jak również ważny dowód osobisty (bądź inny dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość). W przypadku chęci zawarcia umowy o pożyczkę lombardową przez internet, należy wysłać firmie świadczącej taką usługę, dokładne zdjęcia przedmiotu, który chcemy umieścić pod zastaw. W następnej kolejności przyjeżdża do nas pracownik takiego lombardu i podpisuje z nami umowę w domu, a pieniądze dostajemy do ręki.