Inwestycja w zakup ziemi

Inwestycja w zakup ziemi: zasobność portfeli wśród Polaków sprawia, że zainteresowani są oni inwestowaniem w grunty i w budynki. Dlatego w ostatnich latach rynek nieruchomości stale się rozwija, a potencjalnych nabywców przybywa. Pośród nich można znaleźć także osoby, które poszukują ziemi pod budowę własnego domu lub też działkę rekreacyjną. Jakie możliwości oferuje rynek?

Rodzaje działek, czyli typy gruntów dostępne na rynku

Rynek gruntów na sprzedaż jest spory, gdyż w jego ofercie można znaleźć działki: budowlane, przemysłowe, rekreacyjne, siedliskowe oraz grunty: leśne i rolne. Każda z nich różni się pod względem przede wszystkim ceny za metr kwadratowy, która jest również uzależniona od lokalizacji samej działki. Dużo wyższe ceny obserwowane są na terenie północnej, jak i zachodniej części Polski. Niższe ceny notowane są na wschodzie kraju. Dodatkowo kolejną różnicę stanowi bliskość dużych lub też atrakcyjnych pod względem turystycznym miejscowości, przy których trudno jest znaleźć ziemię, a jej cena jest znacząco wyższa w porównaniu z podobną działką na sprzedaż oddaloną już o jakieś trzydzieści kilometrów.

Działki budowlane są najbardziej popularnym typem w swojej dziedzinie. Wynika to z faktu, że na takiej działce można wybudować zarówno dom jednorodzinny, jak i wielorodzinny. Poza tym na takim gruncie może powstać osiedle mieszkaniowe, ale i lokale użytkowe czy obiekty mieszkaniowe. Warto podkreślić, że taka działka na sprzedaż musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. A w jej obrębie powinien być zapewniony dostęp do właściwej infrastruktury technicznej.

Działki przemysłowe jak sama nazwa wskazuje, dedykowane są przedsiębiorstwom przemysłowym. To na nich powstają nowe fabryki z zaznaczeniem, że uciążliwa działalność nie może przekroczyć granicy działki. Najczęściej tego typu grunty dostępne są na obrzeżach miast lub w obrębie obszarów uprzemysłowionych, które coraz częściej tworzone są przez włodarzy miast. Dzięki temu skupiane są liczne podmioty przemysłowe w jednym miejscu, które dodatkowo zyskują wiele korzyści.

Działki rekreacyjne są ciekawą propozycją, ponieważ bardzo często położone są w okolicy atrakcyjnych miejsc takich jak: jezioro, staw, rezerwat przyrody czy lasy. Zdarza się także, że na takiej ziemi można wybudować domek letniskowy, ale i dom całoroczny. Dzięki czemu właściciel danego gruntu zyskuje na atrakcyjnym położeniu budynku, ale i również posiada nieograniczoną możliwość obcowania z przyrodą. Jednak informację, czy dana działka na sprzedaż posiada możliwość budowy takiego domu należy zweryfikować we właściwym urzędzie oraz potwierdzić w sądzie administracyjnym.

Pod względem możliwości budowy warto również wziąć pod uwagę grunty rolne, których jakość jest niska. Dlatego też, najłatwiej jest przeprowadzić tak zwane odrolnienie gruntów rolnych klasy IV lub V. Takie rozwiązanie wymaga sporej cierpliwości oraz licznych pozwoleń administracyjnych. Niemniej istotną kwestią jest czas, jaki trzeba poświęcić, aby przeprowadzić skutecznie wspomnianą procedurę.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna działki?

Działka na sprzedaż to nie tylko jej typ, a i wiele innych, istotnych parametrów. Podczas poszukiwań idealnej inwestycji należy wziąć pod uwagę jej lokalizację, wielkość, kształt, dostęp do mediów na jej terenie (lub też możliwość podłączenia po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń), typ gleby oraz ukształtowanie terenu. Informacje te są kluczowe podczas planowania wspomnianej budowy.

Inwestycja w zakup ziemiNim zacznie się poszukiwania idealnej działki dobrze jest rozpocząć od określenia typu budynku, jak i oczekiwań stawianych przed przedmiotowym gruntem. Takie kroki pozwolą znacznie zaoszczędzić czas. Poszukiwania można prowadzić na własną rękę przeszukując liczne portale internetowe, które pozwalają dowolnie określać parametry wyszukiwania. Ciągle stosowaną metodą jest także przeglądanie tablic z ogłoszeniami, jak i rozmowa z ludźmi. Kolejnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości, które w imieniu przyszłego nabywcy wyszuka najbardziej atrakcyjne oferty.

Przed przystąpieniem do kupna wybranej działki na sprzedaż należy zapoznać się z dokumentacją oraz spisać umowę przedwstępną, która zapewni kupującemu czas na dopełnienie wszelkich formalności. Wspomniane dokumenty zazwyczaj posiada osoba sprzedająca działkę. Są to: odpis z księgi wieczystej (jeśli działka posiada założoną księgę wieczystą), aktualny wypis i wyrys z ewidencji gruntów.

Zakup nieruchomości w postaci działki budowlanej jest sporą inwestycją, dlatego z pewnością będzie to również powiązane z koniecznością pozyskania w placówce bankowej kredytu hipotecznego. Wszystko to sprawia, że formalności, które czekają na przyszłego nabywcę jest naprawdę sporo. Działka budowlana daje jednak spore możliwości, związane przede wszystkim z budową własnego domu, ale również jako dobra lokata własnego kapitału. Pieniądze zainwestowane w nieruchomości na pewno będą dobrą inwestycją. Pozyskane grunty za kilka lat mogą znacząco zyskać na wartości. Terenów, które mogą być przeznaczone pod sprzedaż jest bowiem coraz mniej.